Ekonomi

Türkoğlu seraları ile zenginleşecek!

Kahramanmaraş’ın Türkoğlu ilçesi seracılıkta çevre illere meydan okuyor.

1100 dönüm arazide modern ve yüksek tünel formatında yapılan seracılık 120 aile tarafından yapılıyor. Bölgede ki seralarda Domates, Salatalık, Biber, Patlıcan, Kornişon ve Marul yıllık 16 bin ton üretim kapasitesine ulaşıyor.

Türkoğlu Ziraat Odası Başkanı Mehmet Karaca bölgenin refahının artması ve katma değerli üretim için seracılığın çok önemli olduğunu vurgulayarak, “Türkoğlu’nda seracılık daha çok büyüyecek ve gelişecek modern seralara kavuşacak. Tarım ilçe müdürlüğümüzün düzenlemiş olduğu seracılık eğitimleriyle ve odamızda çalışan tarım danışmanı mühendislerimizin de katkılarıyla   daha bilinçli daha kaliteli daha sağlıklı ürünler yetiştirilecektir” dedi.

 Türkoğlu’nda seracılığın modern ve yüksek tünel olmak üzere yaklaşık 1.100 dönüm arazide  yapıldığını ifade eden Karaca yıllık 16 bin ton üretim yaptıklarını vurguladı. Domates Salatalık Biber Patlıcan Kornişon ve Marul gibi ürünler 120 aile tarafından yetiştirilmekte kooperatif başta olmak üzere Kahramanmaraş ve çevre illere satılıyor.

Türkoğlu Belediye Başkanı Osman Okumuş yaptığı açıklamada, bölgede seracılığı daha da geliştireceklerini söyledi. 12 yıl önce deneme amaçlı başlatılan serada sebze yetiştiriciliğinin bölge insanının ana gelir kaynağı olduğuna vurgu yapan Başkan Okumuş,  “Kadıoğlu çiftliği Mahallemizde Domates Salatalık Biber Patlıcan Kornişon ve Marul gibi ürünler son yıllarda büyük bir artış gösteriyor. Bu gelişmelerle birlikte mahallemizde yüzlerce dönümlük alanda sera tesis edilmiş durumda. Çiftçilerimiz birlik beraberlik içerisinde ürünlerini yetiştirmek ve ürün kalitesini artırarak pazarlama sorunlarını çözmek amacıyla da geçtiğimiz yıl Tarımsal Kalkınma Kooperatifi kurdular. Bu girişimlerinden dolayı tebrik ediyorum. Çiftçilerimiz ürettiklerini tüccarlar aracılığıyla Gaziantep, Adana, Osmaniye, Kayseri, Malatya, Adıyaman, Şanlıurfa ve Ankara gibi illere gönderiyorlar. Bizlerde hükümetimizin desteği ile bu çiftçilerimize destekte bulunarak Pazar paylarını genişletmeliyiz ve seracılıkta marka olmayı sürdürmeliyiz” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu