Ekonomi

Temsan’dan yeni nesil çevreci makine

Çevreci yaklaşımıyla her zaman öncü olan TEMSAN Makine, %100 sürdürülebilir üretim teknolojilerin geliştirilmesi hedefleri kapsamında hayata geçirdiği Ar-Ge projeleriyle Dünyada Türk Tekstil ve Makine Sanayisi adına marka oluşabilecek önemli çalışmalara imza atıyor. Firma, Dünyada ilk kez kil, doğal ve bitkisel bazlı Indigo boyama ile denim boyaması yapabilen yeni nesil makine geliştiriyor.

TEMSAN Makine AŞ Yönetim Kurulu Üyesi Cem Kesim, Tekstil ürünlerinin, çevre ve insan sağlığına zarar vermeden, ekolojik ve sürdürülebilir olarak üretilmesinin tüm dünyada ve Türkiye’de giderek daha büyük önem kazandığını bildirdi.

Çevre ve insan sağlığı bilincinin artması, tüm sanayi kolları ile beraber tekstil sektörünü de etkilediğini vurgulayarak, “Duyarlılığın her geçen gün arttığı günümüz koşullarda özellikle tekstil markalarının da hassasiyetle üzerinde durduğu konuların başında gelen “Sürdürülebilirlik”, tasarımdan üretime; tekstil endüstrisinin olmazsa olmazı haline gelmiştir” dedi.

Kesim, kuruluşundan bugüne kadar çevreye olan duyarlılığı ile öne çıkan firma olarak bu konunun öncelikleri arasında yer aldığını ifade etti. Kesim, “Dünyadaki kaynakların kısıtlı olması ve üretim sonucu ortaya çıkan atıkların geri dönüşümünün mümkün olmaması çevre duyarlılığın artmasına neden olmuştur. Biz de bu doğrultuda geliştirdiğimiz projelerle çevrenin korunmasına katkı sunma çabasındayız” diye konuştu.

TÜBİTAK Destek Programları İle hayata geçirilen yeni projelerine ilişkin bilgi veren Kesim, “Dünyada ilk kez kil, doğal ve bitkisel bazlı Indigo boyama ile denim boyaması yapabilen yeni nesil Indigo Boyama Makinesi geliştiriyoruz” bilgisini verdi.

DENİM ÜRETİMİNDE KİMYASAL ATIĞIN ÖNÜNE GEÇİLİYOR

Kesim, çevreci yaklaşımıyla her zaman öncü olan TEMSAN Makine olarak gerçekleştirmiş oldukları TÜBİTAK projesi ile tekstil sektöründe sürdürülebilir ve daha az atık ile çevreci makinaların yaygınlaşmasına katkı sağlama çabasında olduklarını belirterek, şöyle devam etti:

“Bu projemiz, Dünyada tekstil sektöründe önemli bir farkındalık yaratmaktadır. Dünyada ilk kez yeni teknoloji boyar maddeye (kil, doğal ve bitkisel bazlı) uygun geliştirilen bu makine ile denim kumaşı boyama prosesinin kimyasal atık su olmadan yapılması sağlanmıştır. Bu sayede, konvansiyonel makinelerde kullanılan boyama tekniği sonucunda toprak ve su kaynaklarının hızla kirlenerek, çevre ve toplum sağlığının da etkilenmesi sonucu ülkemizi ekonomik zarar uğratmasının önüne geçilmiştir. 

Diğer taraftan makinenin yeni bir sistem mimarisi üzerinde tasarımıyla birlikte konvansiyonel sistemlere göre yeni geliştirilen makinenin kumaş boyama/üretim hızı 25 m/dk ’dan 40 m/dk düzeyine çıkartılmış, ortalama 90-100 m olan mevcut makine boyu 50 m boya düşürülmüş ve yeni nesil sürücü/elektrik sistemlerinin makineye entegrasyonu ile sistem mimarisinin optimum uyumunun yakalanmasıyla yaklaşık %10-12 oranında enerji tasarrufu sağlanmıştır. 

TEMSAN Makine, gerçekleştireceği bu proje ile tekstil makina sektörünün ürün gamına yeni bir makine katarak, yeni bir ihracat imkânı sağlayarak, yatırım ve istihdam olarak ulusal ekonomiye katkı sağlamıştır. Sahip olduğu özellikleri ile dünyada ilk kez ve yerli olacak şekilde imal edilmesi, yerel pazarda mevcut firmalar kalite ve fiyat anlamında rakip olması ile Türk Lirası ‘nın yurt dışına çıkışı engellemiştir.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu